Filtrele
Filtrele

Kinetik Saatler ve Fiyatları

Kinetik saatler, mekanizma olarak içerisinde hem mekanik hem de quartz sistemi barındıran saat seçeneklerine verilen isimdir. Daha teknik bir yanıt vermek gerekirse, kinetik saat piezoelektrik kuvars kristallerin elektrik üretebilmek için kendinden sarma olan rotor mekanizmasına sahip saatler olduğu ifade edilebilir. Başka bir deyimle kinetik saatler otomatik saatlerde olduğu gibi rotor kullanılarak enerji toplayan bir mekanizma, zemberek kullanmak yerine pil kullanılarak işlemeye devam eder. Kinetik saatler şarjlı pillere çalışan ve kinetik enerjiden faydalanmayı sağlayan saatler olarak kabul edilir.

Kinetik saatler yaklaşık 1986 yılında ortaya çıkmaya başlamıştır. Zaman içinde çok sık tercih edilen bir ürün haline gelen saat modellerinin tam anlamıyla piyasaya çıkması ise 1988 yılını bulmuştur. İlk olarak 1988 yılının Ocak ayında kuvars saatlerin kullanıcılarla buluştuğu göz önünde bulundurulduğunda, yıllar içerisinde ürün model ve yelpazesinin genişlemesi saat severlerin dikkatini çekmeye devam eder.

Kinetik saatler pek çok kişi tarafından rağbet gören son dönemin en trend aksesuarları olarak dikkat çeker. Kol saati kullanmanın sadece zamanı kontrol etmenin çok daha ötesine geçmesinden dolayı kadın-erkek herkesin kombin tamamlayıcı unsuru haline gelen kol saatleri kendi içerisinde kullanıcı ihtiyaçlarına göre pek çok farklı seçenek barındırır. Çok sevilerek kullanılan kinetik saatlerin ise çalışma prensibi çok basit bir sisteme sahiptir. Her kombine şık bir tamamlayıcı olabilen bu saatlerin dönen sarkaç bölümü, büyük bir dişliye bağlıdır. Bu bağlantı ise küçük bir pinyon ile birlikte gerçekleşir. Saat kullanıcısı hareket etmeye başladığı an bu pinyon hızlı bir şekilde dönmeye başlar. 

Hız seviyesi ise yaklaşık 100.000 rpm’ye kadar varabilir. Bu çalışma sırasında, kinetik saatin iç bölümünde yer alan elektrik jeneratörü devreye girmiştir. Aynı sırada kapasitör içerisinde depolanan kinetik enerji, pilli saatlerde olduğu gibi işlendiği için saat sorunsuz bir şekilde çalışmaya başlar. Kinetik saatlerin doğal hareket enerjisinden faydalanan bir çalışma prensibi olduğu söylenebilir. Bu anlamda çevre dostu olmasıyla da ön plana çıkan kinetik saat tasarımları, quartz ve mekanik saatlerin faydalı yönlerini avantaja çevirmek konusunda son derece başarılıdır.

Daniel Klein Kinetik Saat Özellikleri

Son teknolojinin en akılcı tasarımları olan kinetik erkek kol saat modelleri, saat ayarı yapılmadan önce mutlaka şarj edilmelidir. Bu şarj işlemi oldukça basit olmanın yanı sıra kullanıcıların saati sadece iki üç dakika boyunca bir yay çizerek iki tarafa doğru sallaması yeterlidir. Bu aşamada saatin mekanizmasına bir ağırlık salınımı gerçekleşmiş olur. Bu sırada saatten gelen hafif bir ses, salınımın doğru bir şekilde gerçekleştiğini kullanıcıya haber verir. Sonrasında ise saniye ibresi hafifçe harekete geçmeye başlar. Bu hareket sonrası kinetik saat birkaç saat boyunca yeterli gelebilecek oranda güç depolamış demektir. Artık saat ayarı yapmak için hiçbir engel söz konusu değildir.

Kinetik saat modellerinin teknik özellikleri ürünün markasına, modeline ve teknik detaylarına göre birbirinden farklıdır. Teknolojinin akıllı saatlerden sonra son trendi olan kinetik saatlerin sahip olduğu materyaller, estetik özellikleri, kaza malzemeleri gibi detaylarında değişiklik görülse bile temel anlamda bir kinetik saatte olması gereken nitelikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kinetik saatler geleneksel saatler gibi pille çalışmadığı için son derece çevre dostu ürünlerdir,
  • Bu ürünler çoğunlukla çift sarmal takmasıyla bilinir,
  • Otomatik ve quartz mekanizmaları bir araya getiren en yenilikçi teknolojinin son tasarımıdır,
  • Kinetik saatlerin enerji rezervi, üzerinde yer alan ve rahatlıkla görülebilen güç göstergesi kısmından rahatlıkla takip edilebilir,
  • Kronograf, sonsuz saat ve GMT gibi fonksiyonlar bakımından oldukça zengindir,
  • Kinetik saatlerin birçoğunda, dalış desteği yer aldığından, su geçirmez kasaya sahiptir. Ayrıca pusula gibi işlevsel özelliklerde bu saatlerin öne çıkmasında etkin rol oynar,
  • Birçok göstergesiyle birlikte kullanıcıya sunulan kinetik saatler kullanıcı kişi tarafından dakika, saat, saniye, saniyenin onda biri, tarih gibi göstergelerin yakından takip edilmesi hedeflendiğinde ise bu işlem oldukça pratiktir. Bununla birlikte bazı modellerde kronometre olduğu da görülür. Bu sayede tüm bilgiler kinetik saat üzerinden kontrol altında tutularak yaşam konforu arttırılır.

Kinetik saatlerde en az quartz ve mekanik saat modelleri kadar uzun ömürlü ve dayanıklı ürünlerdir. Sistemde yer alan kapasitör şarj enerji deposu, binlerce kez dolup boşaltılmaya uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca son derece sağlam olan bu ürünler uzun ömürlü bir kullanım deneyimi sunar. Bir saatin dayanıklılığı konusunda belirleyici olan sadece mekanizması olmadığından, saatte orjinallik, kasa malzemesi, kadran özellikleri gibi unsurlarda dayanıklılık konusunda bir ölçüt kabul edilir. Bu bilgiler göz önünde bulundurularak Daniel Klein kadın saatleri ve erkek kol saatleri arasından seçim yaparken ürünlerin tüm mekanik özelliklerini ve kasa detaylarını inceledikten sonra bir seçim yapmakta fayda vardır.

Kinetik Saatlerin Bakım ve Temizliği

Kinetik enerji ile çalışan kol saatleri her ne kadar pili bitmeyen saatler şeklinde bilinse bile, aslında kullanıma bağlı olacak şekilde yıllar içerisinde küçük bakım ve onarımlara ihtiyaç duyabilir. Bu ürünlerin ortalama 7 yıl da bir olacak şekilde bakıma gönderilmesinde fayda vardır. Kinetik saatlerde pil ömrü son derece uzun olmasından dolayı pil değişimine gerek olmasa da bakım esnasında saatin enerji depolamasını sağlayan kapasitörü yenilemek gerekir. Kinetik saatlerin pili standart saat pilinden teknik olarak çok daha farklıdır.

Bakım ve onarım sırasında saate kinetik saat pili yerine standart saat pili yerleştirme gibi bir durum söz konusu olmamalıdır. Kinetik saate bakım yapılması gerektiği durumlarda yetkili servislerden yardım almalı ve bu işlemi kendi başınıza yapmaya çalışmaktan kaçınmalısınız. Bu işlevsel ürünü düzenli olarak temizleyip gerektiğinde bakımını yaptığınız takdirde, ürünün uzun yıllar boyunca ilk günkü performansıyla çalışmaya devam ettiğini gözlemleyebilirsiniz.

Kinetik saat mekanizması, ne olursa olsun her gün kullanılıp çıkarılırken düzenli ve basit bir temizliğe ihtiyaç duyar. Bu ürünleri çıkardıktan sonra kuru ve temiz bir bezle sildikten sonra yerine koyabilirsiniz. Bu sayede gün içinde kullanırken saate temas eden nem, toz ve ter kokularından saati arındırmış olursunuz. Her gün düzenli şekilde uygulanan bu rutin, saat üzerinde kir tabakalarının yer etmesine engel olacaktır.

Saat kordonu metal ya da silikon olduğu takdirde, ayda bir defaya mahsus saati hafif nemli olan bir sabunlu bez yardımıyla ya da diş fırçası ile temizleyebilirsiniz. Ancak bu aşamada bezin ıslak değil nemli olmasına dikkat etmenizde fayda vardır. Saat kordonu deri ise bu işlemi deri parlatıcı kullanarak yapabilirsiniz. Temizlik sonrasında kinetik saati iyice kurulamaya özen göstermelisiniz.

Kinetik kol saatlerinin nem ve tozdan uzak durması, uzun ömürlü kullanım açısından önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden saati kullanmadığınız zamanlarda orijinal kutusunda saklayabilirsiniz.

Daniel Klein Kinetik Saat Fiyatları

Kinetik saat tasarımlarının her biri farklı özellikleriyle kullanıcıların ihtiyaçlarına hitap eder. Kayış materyali, gösterge sayısı, kasa malzemesi gibi önemli detaylar kinetik saat fiyatları konusunda belirleyicidir. Dönemsel olarak kampanya ve ayrıcalıklardan faydalanabileceğiniz Daniel Klein her bütçeye hitap edebilen kinetik saat seçenekleriyle beklentilerinizi karşılayan bir ürün portföyü sunmaktadır.

Sizde Daniel Klein’in sizler için hazırladığı geniş ürün seçeneklerinin yer aldığı web sitesini ziyaret ederek tarzınıza hitap eden kinetik saat modeline bütçeye uygun cazip fiyat aralıklarında sahip olabilirsiniz. Daniel Klein uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ve müşteri odaklı hizmet anlayışı ile saat ve aksesuar söz konusu olduğunda hep bir adım öne çıkmayı başarmıştır. Sizde özel günlerde sevdikleriniz için ya da kendinize hoş bir jest yapmak ve zamanı takip etmenin kolaylığını şık bir kol saati ile yaşamak için Daniel Klein’e göz atabilirsiniz. Saat söz konusu olduğunda tarz olmanın ilk adresi olan Daniel Klein kalitenin de tek adresi olmaya devam ediyor.