Saat Nasıl Temizlenir? Saat Kordonu Nasıl Temizlenir?

Saat nasıl temizlenir sorusu ve bu temizliği yaparken kullandığınız temizleme yöntemi, sahip olduğunuz saatin modeline göre değişkenlik gösterir. Bununla beraber günümüzde stil sahibi olduğunuzu yansıtmak için çok sık kullandığınız saatinizi, düzenli olarak uygun malzemelerle temizlemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Öncelikle saatinizi nasıl temizlemeniz gerektiğine, kol saatinizin modeli karar verecektir. Her saat modelinin temizleme işlemi birbirinden farklıdır. Silikon, deri, hasır veya metal materyallerden tasarlanan kol saatinizin temizleme adımları da birbirinden farklı olmalıdır.

Sadece zamanı yakalamanın da ötesinde, kol saatleri aksesuar olarak herkesin dikkatini çeker. Bazı kişilerin uyurken bile çıkarmadığı, adeta bir organı gibi kullandığı kol saatleri gün içerisinde pek çok hijyenik olmayan yüzeye temas eder.  Dolayısıyla görünen ya da görünmeyen kirlerle saat kordonu tanınmaz bir hal alabilir.

Saat kordonunu düzenli aralıklarla temizlemek, aksesuarın ömrünü uzatırken diğer yandan temiz bir kullanımı da beraberinde getirir. Ancak kol saatin uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi için temizleme işlemi titizlikle yürütülmelidir. Aksi halde kol saatinizde geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelebilir.

Kol Saati Nasıl Temizlenir?

Kol saat kordonunu temizliğine başlamadan önce, ürünün türünü göz önünde bulundurarak buna uygun bir yöntem tercih etmeniz gerekir. Farklı materyallerden tasarlanmış her bir kol saatinin temizleme yöntemi de birbirinden farklıdır. Yönteme karar verdikten sonra, kol saatinizin kasasını ve kayışını birbirinden ayrılma aşamasına geçebilirsiniz.

Kayışı, kasaya sabitleyen pimi veya vidayı çıkardığınızda kasa ayrılmış olacaktır. Ancak kol saati kayışının kasadan ayrılması saatin yapısı gereği mümkün olmayacaksa, kullanacağınız temizlik sıvılarının kasa ile temas etmediğinden emin olmanız gerekir. Bunun sebebi, kol saatinin mekanik aksamını oluşturan bu yapının sıvıya karşı dirençli olmama ihtimalidir.

Kol saatinizi tüy bırakmayan nemli bezle yapmanızda fayda vardır. Özellikle cam ve kadran temizliği açısından herhangi bir sıvı ve kimyasal kullanılması önerilmez.  Bununla beraber yumuşak bir bezle kol saatinizi temizlemek, cihazın çizilmesinin önüne geçecektir. Saatin ulaşılamayan küçük detaylı bölgelerini temizlemek için kulak pamuğu ya da diş ipinden yardım alabilirsiniz. Kasa temizliği başarıyla gerçekleştikten sonra, bir saatte en çok kir biriken kayış temizliğine sürecin ikinci kısmı olarak geçilebilir.

Saat Kordonu Temizleme Püf Noktaları

Kol saatlerinin kordonları, en çok kiri toplayan bölgedir. Bu anlamda saat temizleme sürecinin en önemli aşaması da doğal olarak kayış temizlemedir. Çünkü eğer kol saatinizin kordon türüne uygun olmayan bir sıvıyla kordonu temizlemeye kalkarsanız, kol saatiniz kullanılmaz bir hal alabilir.

Silikon kayışlar, yapısı gereği plastik kordonlara gibi kolaylıkla suyun içine daldırılarak temizlenebilme konforu sunar. Ayrıca uygun bir bulaşık deterjanı veya başka bir sıvıyla hazırlanmış su içerisinde saat kordonunu 5 dakika kadar bekletmek temizlemek için yeterli olacaktır. Ardından pamuklu kuru bir bezle kurutabilirsiniz. Kordonda yer alan, ulaşılması zor detaylara ise iğne ve kürdana benzer malzemelerle ulaşarak temizliğini sağlayabilirsiniz.

Deri kordonlu kol saatleri, modern ve şık durmasından dolayı son dönemde en sevilen kol saatleri olarak karşınıza çıkıyor. Bununla beraber deri kayışlar çok çabuk kir tutar ve düzenli olarak saat kasasından ayrılarak temizlemek gerektirir. Bu model kol saatlerini düzenli olarak temizlemek, uzun vade kullanım için önemlidir.

Deri kordon kol saatlerini ev ortamında kolay temizlemek için kullanabileceğiniz birkaç yöntem bulunur. Sirke ya da deterjan yardımıyla deri kol saatlerinizi ilk günkü yeni görüntüsüne kavuşturabilirsiniz. Ayrıca kol saatiniz sizin için diğerlerinden daha önemli bir yere sahipse, işin ehli profesyonel bir elden destek alarak saatinizin temizliğini sağlayabilirsiniz. Deri kayışlı kol saatlerini temizlerken dikkat çeken püf nokta, kol saatini temizledikten sonra kuru bir bezle ıslaklığını gidermek ve doğrudan güneş ışığına maruz bırakmaktan kaçınmaktır.

Metal kol saatleri her ne kadar uzun ömürlü kullanım sunan modeller olsa bile paslanma olasılığına karşı mümkün olduğunda sudan uzak tutulması gerekir. Deterjan veya su yardımıyla temizleme girişiminde bulunduktan sonra bekletmeden hemen kurutulmalıdır. Kayış kısmını kasaya takmadan önce, metal kordonun tam anlamıyla kuruduğundan emin olmalısınız. Aksi halde kol saatinden oksitlenme ortaya çıkabilir. Buda aksesuarınızın ömrünü kısaltacaktır. Aralıklara sahip tasarlanmış metal kol saatlerinin minik detay kısımları, kulak çöpüne benzer ürünlerle temizlenebilir.

Bez kordon kol saatleri, tüm kordonlar arasında temizliği en kolay sağlanabilen modeldir. Kasasından ayırdığınız bez kordonu, ılık su içerisinde deterjanla çok basit bir şekilde temizleyebilirsiniz. Ayrıca nazik bir şekilde fırçalayarak da verimli temizlik sağlamanız mümkündür. Sonrasında temiz su ile duruladığınız bez kordonu kuruması için doğal ortama bırakabilirsiniz. Bez kordonların da direkt olarak güneş ışığına maruz bırakılması veya saç kurutma makinesi gibi farklı kurutuma yöntemlerine başvurulması önerilmez.

Hasır kol saatleri, son dönemde otantik tarzını yansıtmak isteyenlerin ilk tercih ettiği kol saati modeli olsa bile, küçük boşluklara sahip olduğundan çok çabuk kirlenmektedir. Bu sebeple hasır kol saatlerinin temizliğini ihmal etmeden düzenli bir şekilde yapmanız önemlidir. Nemli ve tüy bırakmayan bir bez yardımıyla kordonu yıkamak veya silmek temizlik işlemi için yeterli olacaktır. Hasır kayış tam anlamıyla kurduktan sonra kasasına yeniden takabilirsiniz.

Kol saatinde oksitlenme yaşanmaması için, uzun süre tere ya da kire maruz kaldığında mutlaka temizlenmesi gerekir. Ayrıca kayış bölümü yıkanıp güzel bir şekilde kurutulmayan kol saatlerinde de oksitlenmeye rastlamak mümkündür. Ayrıca su geçirmez özelliğe sahip olmayan kol saatlerinde iç mekanizma kısmı oksitlenebilir. Oksitlenen kayışın temizlenmesi için sirkeli su veya karbonattan yardım alabilir, iç mekanizma bölümünde oluşan sorunların giderilmesi için kol saatinizin marka yetkili servisinden gerekli desteği alabilirsiniz.

Uzun Ömürlü Kol Saati Modelleri İçin Daniel Klein

Kol saati, çok özenerek hazırladığınız bir kombinin en önemli tamamlayıcı aksesuarlarından biridir. Tercih ettiğiniz kol saati modelinin stilinizi yansıtması kadar, kaliteli üretilmiş olması da çok önemlidir. Bu anlamda Daniel Klein, nitelikli ürünleriyle sektörde rakiplerini geride bırakmayı başarmış profesyonel bir firmadır.

Daniel Klein web sitesinde yer alan geniş ürün yelpazesinden, kendi tarzınızı yansıtan kol saatini bütçeye uygun fiyat aralıklarında satın alabilirsiniz. Kol saati Daniel Klein İle sadece zamanı kontrol etmeninde ötesindedir. Sizde şimdi kaliteye ve uzun ömürlü kol saati kullanabilme imkânına Daniel Klein sayesinde tek tıkla ulaşın. Daniel Klein, tarzınızı kolunuza taşırken, kaliteden ödün vermeyen tek firmadır.

Paylaş :