Saat İçindeki Göstergeler Nelerdir?

Saat, tarih boyunca değişimlere uğramıştır. Her ne kadar temelinde aynı parçalardan oluşsa da, bazı detaylarla birbirinden ayrılabilmektedir. Her saatin içerisinde belli başlı parçalar bulunmaktadır. Ve bununla sınırlı kalmayıp, saatlerin içlerinde göstergeler de yer alır. Peki gerek tasarım gerek üretiminde kullanılan malzemelerle birbirinden ayrılan aksesuarlardan olan “Saat içindeki göstergeler nelerdir?” Siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız bu yazımızda detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. 

Saatlerde bulunan göstergeler saatten saate farklılık gösterebilmektedir. Dijital modellerdeki göstergelerle, analog saatlerde kullanılan göstergeler farklı olmaktadır. Eğer saat kullanıyorsanız ve saatlerin sahip olduğu göstergelerin anlamlarını biliyorsanız saatinizi daha yüksek performans alarak kullanabilirsiniz. Çoklu özelliğe sahip olan saatleri deneyimlemek ve saatinizin performansını daha çeşitli hale getirmek için Daniel Klein online mağazadaki kadın ve erkek saatlerini inceleyebilir, dilediğiniz ürünü sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz. 

Detaylarıyla Saat İçerisinde Yer Alan Göstergeler

Kronograf: Kronograf, zaman dilimini ölçmek için kullanılmaktadır. Kronograflarda başlatma, durdurma ve sıfırlama düğmesi bulunmaktadır. Çoğunlukla kronograflarda bulunan saniye kolu, kadranın geniş kısmını göstermektedir. Diğer kolları ise dakikaları ve saati gösterir. Kronografların kendi içlerinde tabi ki farklı modelleri de bulunmaktadır.

Hemen hemen tüm analog saatlerde kronograf özelliği bulunmaktadır. Bu özellik günlük hayatta genellikle yarışlarda kullanılmaktadır. Kronograf özelliği bulunan saatlerde  birden çok alt kadran da bulunmaktadır. Hatta kronografın göstergelerinin de üzerinde tıpkı bir saat gibi ibreler de mevcuttur. Kronografların çoğu saniye ölçerken, merkezi bir saniye ibresi kullanmaktadır. Sadece zaman dilimleri ibresi alt kadran üzerinde konumlandırılmaktadır. 

Kronograflar çoğunlukla sütun tekerliği ile kontrol edilmektedir. Kolon tekerliğinin dış kısmında mandal dişli takımı ve üst kısımda da sütunlar yer almaktadır. Sütun tekerliği, koronograf için açma ve kapatma düğmesi olarak, mandal dişlileri sayesinde işlevini yerine getirmektedir. Ayrıca saatin dış kısmına monte edilmiş olan başlatma ve durdurma düğmesi sütun tekerliğini döndürmekte, koronografiyi başlatmakta ve durdurmaktadır. 

Kronograf özelliğine sahip olan saat modellerini yakından incelemek için Daniel Klein’i ziyaret edebilirsiniz.

Takvim

Takvim özelliği saatlerde en çok sevilen detaylardan biridir. Bazı saatlerde tarih, gün, ay gibi bilgiler yer almaktadır. Her ne kadar tüm saatlerde ay detayı mevcut olmasa da, ayın evrelerine yer veren saatler de bulunmaktadır. Bu özelliğin yer aldığı saatler gerek kısa aylara gerek uzun ayları göz önünde bulundurarak, ayarlanabilmek imkanına sahiptirler. 

Takvim yani tarih özelliği saatlerde yer alan ve çok kullanılan işlevsel özelliklerden biridir. Bazı saat modellerinde tarih kısmının yanında, günleri de kısaltılmış bir şekilde görebilmek mümkün. Tabi bu analog saatler için geçerlidir. Dijital saat modellerinde genellikle gün, ay, yıl şeklinde gözükmektedir. 

AM-PM Göstergesi

AM-PM göstergesi gece-gündüz göstergesi olarak da bilinmektedir. Bu özellik güneşin ve ayın durumunu referans almaktadır. Buna istinaden günün hangi saat diliminde olduğundan da kullanıcıların haberdar olması sağlanmaktadır. Bu özellik de tabi ki tüm saatlerde bulunmuyor. Söz konusu özellik çoğunlukla GMT / Dual Time özelliği olan saat kadranındaki detaylarda yer almaktadır. AM, gündüzü ifade ederken; PM geceyi ifade etmektedir. 

Derinlik Alarmı

Derinlik alarmı profesyonel dalgıç saatlerinde yer almaktadır. Bizzat dalışta kullanılabilecek saatler için tasarlanmıştır. Dalgıçlar tarafından önceden bir derinlik belirlenmektedir. Ve bu derinliğe ulaşıldıktan sonra saatte yer alan derinlik alarmı çalar ve bazı saatlerde titreşim ile kullanıcıları otomatik olarak uyarmaktadır. Ayrıca derinlik alarmı bulunan saatler basınca karşı dayanıklıdır. Bu da saatleri uzun süreli olarak kullanabilmeye imkan sağlar. Tabi ki yine de bu özellikteki her saatin ölçümleyebileceği derinlik farklıdır. 

Auto Repeat Countdown Timer

Auto repeat countdown timer, otomatik başa almalı geri sayım sayacı olarak bilinmektedir. Belirli bir süre ayarlanır ve süreç dolduktan sonra sayaç sıfırlanır. Sonrasında yeniden başlamaktadır. Kullanıcı, Stop düğmesine basana kadar sayaç dönüp, saymaya devam etmektedir. 

Dual Time

Dual time, Türkçe'ye çift zamanlı olarak çevrilmektedir. Bu özellik, genellikle sık seyahat yapan kişiler için oldukça kullanışlıdır. Bilindiği gibi ülkeler arasında zaman dilimi farklılıkları söz konusudur. Yakınlarınız farklı ülkelerde yaşıyorsa, o ülkenin saat dilimini kolaylıkla takip edebilmektesiniz. Bu özellik sayesinde yerel saatin yanı sıra dilediğiniz bir zaman dilimini de takip edebilirsiniz. 

Tachymeter

Tachymeter bazı analog saatlerde görülmektedir. Hatta kimi saatlerde yazılı olarak yer almaktadır. Saat yönünün tam tersine yazılmış şekilde sayılar bulunmaktadır. Saat üzerindeki bu sayılar soldan sağa doğru gittikçe artmaktadır. Söz konusu özellik belirli bir süre hesaplama konusunda kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır. Diğer bir deyişle matematiksel bir hesap yapmaktadır. Böylece hesaplama işleminde kullanıcılara pratiklik ve zamandan tasarruf da sunmaktadır. 

Denge Yayı

Denge yayı genellikle mekanik saatlerde karşımıza çıkmaktadır. Denge yayı oldukça ince bir yaydır. Mekanik saatlerdeki zembereğin geri çekilmesine yaramaktadır. Hairspring olarak da bilinen denge yayının uzunluğunun ayarlanması saatin zaman algısını değiştirebilmektedir. 

EOL

Bu detay çoğunlukla Quartz mekanizmaya sahip olan saatlerde karşımıza çıkmaktadır. Bu gösterge saatinizin pilinin zayıfladığını ve pilini değiştirmeniz gerektiğini belirtmektedir. Pil değiştirmeniz gerektiğine dair saniye kolu dört saniyede bir artmaktadır. 

Pulsimeter

Pulsimeter, kronometrenin üzerinde yer almakta ve nabız ölçümü için kullanılmaktadır.

Çok Fonksiyonlu Saat Seçenekleri Daniel Klein Kalitesiyle

Saat ve dakikanın yanı sıra farklı yönergeler hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlayan saatlerde kullanışlı ve pratik bir tasarım istiyorsanız Daniel Klein online mağazayı ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde kadın saatleri, erkek saatleri ve çocuk saat modelleri bulunmaktadır. Her saatte yer alan göstergeler birbirinden farklılık göstermektedir. Kullanırken işinize yarayacak fonksiyonlar için sitemizden saat seçimi yaparken tüm modellerimizi inceleyip, sonrasında karar verebilirsiniz. 

Tasarım ve malzeme olarak farklı şekilde üretilen saatler modellerimiz için sitemizi ziyaret ederek Saat kategorine giriş yapabilirsiniz. Modellerimiz şıklığı ve işlevselliği buluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda size kullanımda konforu da sunuyor. İster yuvarlak ister kare, modellerimizdeki fonksiyonelliği keşfedebilirsiniz. Alışılagelmiş göstergelerin yanı sıra bazı saat modellerimizde Japon multifonksiyon mekanizmaları kullanılmıştır. Eğer kullanacağınız saatlerde daha etkileyici dokunuşlar elde etmek istiyorsanız bu modellerimizi tercih edebilirsiniz. Japon multifonksiyon mekanizması bulunan modellerimiz birden fazla işleve sahip olduğu için kullanım açısından da yüksek performans sunmaktadır. 

Sağlam, kaliteli ve fonksiyonelliği size sunacak olan saatler için online mağazamız 7/24 hizmetinizde. Uzun ömürlü bir seçim yapmak istiyor ve zamanı takip ederken, ekstra özellikler de kullanmak istiyorsanız size her zaman özgün tasarımlar sunan Daniel Klein kalitesiyle hala tanışmadıysanız bir an önce tanışmanızı öneriyoruz. 

Spor, günlük, klasik ya da şık kombinlerinizle muhteşem uyum içerisinde olacak olan saat modellerini sitemizden satın alabilirsiniz. Daniel Klein her zaman size özgün ve kaliteli seçenekleri sunmaktadır. En popüler saat modellerimize herkesten önce siz sahip olarak, modellerimizi deneyimlemek istiyorsanız kategorilerimizden ürün seçeneklerimize ulaşabilirsiniz. Dilediğiniz ödeme yöntemleri ile sitemiz üzerinden alışveriş yapabilirsiniz. Üstelik güvenli bir şekilde. 

Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden ister kendiniz için isterseniz sevdikleriniz için tercih edebileceğiniz saat modellerimize alanında bir marka olan Daniel Klein internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Zamanın değerini bilen herkesin olduğu gibi sizin tercihiniz de neden Daniel Klein olmasın?

Paylaş :