Saat Buğulanması ve Çözümleri Nelerdir?

Saat buğulanması, zamanı kontrol etmek için kullanılan kol saatlerinin kullanım konforuna gölge düşüren bir durumdur. Küçük mekanizmalara işlevsel mekanizmaların sığdırıldığı saatler, günümüzde en çok tercih edilen aksesuar olarak kullanılmaya devam ediyor. günümüz teknolojisinde bu mekanizmanın içerisine birden fazla ekipman ile hassas aksamlar kullanılır ve birleştirilerek kol saati çalışmaya hazır hale getirilir. Son olarak çerçeve, saatin sudan etkilenmesini önlemek için oldukça hassas bağlantı yöntemleri kullanılarak kapatılır.

Yeni nesil saat seçenekleri, yüksek basınç seviyeleri ve uzun derinliklerde çalışmaya devam edebilmesi için buna uygun özelliklerde üretilmektedir. Bütün bu özelliklere rağmen, hava koşullarına bağlı olarak saatinizde buğu ve nem meydana gelebilir. Saatlerde nem ve su damlacıkları saatin çalışma verimliliğini sekteye uğratan ve günümüzde sıklıkla rastlanan bir durum olarak karşınıza çıkar.

Saatlerde buğu, yani diğer ismiyle pus görüş mesafesini tam anlamıyla kapatmayan ancak yine de bakıldığında görülebilen bir sis çeşididir. Saat buharı, suya dayanıklı olmayan kol saatlerinde içeriye sızan sıvının gaz durumuna geçmesi sonucu oluşmaktadır. Öyle ki saatinizin su geçirmezlik özelliği olsa bile zaman zaman saatinizde buğu görülebilir.

Nem ise en basit tabiriyle su buharı olarak bilinmektedir. Kol saatlerinde meydana gelen nemler, sıcaklık değişimiyle doğru orantılı yoğunlaşır ve hatta zaman biçim değiştirir. Birkaç basit yöntemle saatlerin içinde oluşan buhar ve nemden tamamen kurtulmak ve buhar yapan saat sorununu ortadan kaldırmak mümkün. Bu gibi bir durumla tekrar karşılaşmamak için gerekli önlemleri almanız yeterli olacaktır.

Saatte Buğu ve Nem Neden Olur?

Kol saatlerinde oluşan nem ve buharın birden fazla sebebi olabilir. Su geçirmezlik özelliği ile bilinen saat modellerinde bile ihmale ve yanlış kullanıma bağlı olarak zaman zaman buğu ve nem oluşumu olabilir. Su geçirmez saat camına sahip kol saatleri, yanlış şekilde kullanıldığında ve bu durum ihmal edildiğinde nem oluşacaktır.

Buğu ve nem, saat üzerinde yer alan boşluklardan içeriye sızan sıvıların gaz haline gelmesinden dolayı ortaya çıkar. Bu boşluklar saatin kenarında, arkasında ya da üst bölümünde ortaya çıkan minik çatlaklardan dolayı oluşabilir. Bununla birlikte suyla temas ettiğiniz zamanlarda, saatin tuşlarına dokunmak saatin iç kısmında su sızmasına neden olabilen bir durumdur.

Suyun altındayken saatin tuşlarına temas etmek, saatin yan taraflarında minik boşluklar oluşmasına ve içeriye su damlaların sızmaya başlamasına neden olur. Saatlerde nem ve buğu oluşumunun bir diğer sebebi ise ani değişen hava koşullarına bağlı sıcaklık değişimidir. Bu nedenle saatlerde buğu sorunu, özellikle kış aylarında çok daha fazla yaşanır. Soğuk hava şartlarında saatin içinde oluşan soğuk hava, hızlı bir şekilde sıcak ortama geçildiğinde bir anda sıcak havaya maruz kalmasına neden olduğundan kol saatinde buğu oluşumu kaçınılmazdır.

Kol Saatlerinde Buğu Sorununa Çözümler

Saat modellerinin iç kısmında buğu ve nem oluşumu kullanım konforuna gölge düşürdüğünden birçok kullanıcının şikâyetçi olduğu bir durumdur. Bu nem ve buğudan saati korumanın pek çok yolları vardır. Ancak bu temizleme yöntemleri, saatin garanti kapsamından çıkmasına neden olabilir. Kendi saatinize ve garanti durumuna en uygun temizleme yöntemini seçerek nem ve buğundan kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Saatin içinde oluşan nem ve buhardan kurtulmak için bunları absürde edici malzemelere yönelebilirsiniz. Bu malzemeler kedi kumu, pişmemiş pirinç, silika jeli gibi evde rahatlıkla ulaşabileceğiniz ürünlerdir. Birkaç gün kol saatini pirinç içinde bekletmek, nem ve buğudan kurutulmanızı sağlayacaktır. Ancak pirinç tanelerinin saatin ekranını çizmemesi için, kol saatinizi yumuşak bir kumaş parçasına sardıktan sonra pirinç dolu kabın içine yerleştirmenizde fayda vardır.

Saati buhar ve nemden arındırmanın bir diğer basit yolu, güneş ışığı altında aksesuarı bekletmektir. Ayrıca ısı kaynakları ampul olarak saatin iç mekanizmasına verilebilir. Saatinizi mikrodalga gibi ürünlerin içinde bekleterek buhardan kurtulmaya çalışmak çok yanlış bir yöntemdir. Bu gibi aşırı ısı kaynaklarına sahip ürünler, saatinizin zarar görmesine yol açabilir.

Saatinizin arka kapağını açmak, havayla teması kolaylaştırdığından buğu ve buhardan kolay bir şekilde kurtulmanızı sağlar. Fakat saatin arka kapağını açmaya izin vermek, ürünün garanti kapsamı dışına çıkmasına neden olacağını unutmamalısınız.

Severek kullandığınız saatinizin iç mekanizmasında sürekli olarak buhar ve nem oluşumu gözlemlediğinizde yapmanız gereken en sağlıklı adım ürünü teknik servise götürmektir. Daniel Klein tasarım kol saatlerini, garanti kapsamında buğu ve nem gibi durumlarda teknik servis ile iletişime geçerek sorunu çözüme ulaştırabilirsiniz. Kol saatlerinde buhardan korunmak için yapılması gereken, ürünü kullanırken gerekli tedbirleri almak ve dikkatli şekilde kullanmaya çalışmaktır. Aksi takdirde kısa zamanda içerisinde istenmeyen durumlarla karşılaşabilir, saatinizin kullanım ömrünün kısalmasına neden olabilirsiniz.

Birbirinden Şık Saat Modelleri Daniel Klein’de

Kol saati satın alırken bilindik ve işini özenle yapan nitelikli markalardan şaşmamak, bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşma ihtimalini minimuma indirir.  Daniel Klein, kol saati üretimi konusunda uzun yıllardan beri şık tasarımlarıyla beklentilerinizi karşılayan profesyonel bir firmadır. Kullanıcıya sunduğu birbirinden şık kol saatleriyle her zevke ve kesime hitap eden firmamız, tüm ürünlerini garanti kapsamında sizlere sunar.

Geniş ürün seçenekleri arasından kendinize ya da sevdiklerinize saat seçimi yaparak cazip fiyat aralıklarında en şık saat seçeneklerine sahip olabilirsiniz. Kolay alışveriş ve kaliteli hizmet anlayışını benimseyerek çalışmalar yapan firmamız için müşteri memnuniyeti her şeyin önündedir. Buna bağlı olarak tüm saat tasarımlarında şıklık, estetik güzellik ve aksesuar kalitesi göz önünde bulundurulmaktadır.

Sizde uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kol saatinizle girdiğiniz her ortamda fark yaratmak ve stilinizi Daniel Klein kalitesi ışığında tamamlamak istiyorsanız hemen web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daniel Klein, saate kalite arayanların tek adresi.

Paylaş :