Saat Bakımı Nasıl Yapılır?

Saat bakımının nasıl yapılması gerektiğini bilmek, uzun süre kol saatlerini aynı şık görünüm ve yüksek performansı ile kullanabilmek için oldukça önemlidir. İyi ve verimli bir saate sahip olduğunuz takdirde, ancak saat bakımını doğru bir şekilde gerçekleştirdiğinizde nesilden nesile aynı güzelliğini koruyarak aktarmanız mümkün hale gelecektir. Her saatin bakımı saat modeli ve markasına bağlı olarak sandığınız kadar kolay olmayabilir. Hangi saat modeline ne tür bir bakım yaparak ömrünü uzatacağınız değişkenlik göstermenin yanı sıra, bu esnada dikkat etmeniz gereken noktaları Daniel Klein olarak sizler için bir araya getirdik.

Kol saatleri uzun yıllardan beri kadın ve erkeklerin en vazgeçilmez aksesuarlarının başında gelir. Saat özellikleri konusunda titiz davranan saat müdavimleri için uzun süre aynı saati kalitesinden ödün vermeden kullanmak esas kriterler arasında yer alır. Bu nedenle saat bakım ve temizliği de çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Günümüzde pek çok saat bakım yapılmaması ya da yanlış temizlik yöntemleri kullanılmasından dolayı kullanım ömrünün daha kısalması nedeniyle arızalar vererek bozulur. Bazı temizlik ve bakım yöntemleri kullanıcılar tarafından basit bir şekilde halledilse bile, uzman olmayan kişiler tarafından saati açmak ve aksamlarına temas etmek her zaman için risk teşkil eder. Uzman birinden destek almak bu nedenle oldukça kıymetlidir.

Saatinizin bakımından en temelde yalnızca sizin sorumlu olduğunuzu ve bu süreci bir şekilde yakından takip etmeniz gerektiğini bilmenizde fayda vardır. Ancak bazı durumlarda her şeyin yolunda gidip gitmediği hakkında bilgi sahibi olabilmek için kol saatini uzman kişiler tarafından kontrol ettirmekte gerekir. Saat bakımı nasıl yapılır, nelere dikkat etmek kol saatlerinin ömrünü uzatmak için olmazsa olmazdır işte cevapları…

Saat Türünün Önemi

Saat bakımı yapmadan önce saatin türünü net şekilde bilmek bakım sırasında en önemli yol göstericinizdir. Sahip olduğunuz saat mekanik saat mi, akıllı saat mi bilmeniz kritiktir. Her saat türünün farklı bakım rutinleri olduğundan, bakım yöntemlerinin hepsi her saatte aynı etkiyi göstermeyecektir. Mekanik saatler çok kısa süreler içerisinde bakıma ihtiyaç duyabilir. 3 ve 5 yıl aralıklarla mutlaka saat temizliği yapılmalıdır. Her seferinde aksamlarının pürüzsüz bir şekilde çalışmaya devam etmesi için gereken temizlik yapılmalıdır. Bu bakımı ise sadece uzman olan kişiler yaptığında fayda görebilirsiniz. Eğer garanti kapsamı içerisinde olan bir saati kendiniz temizlemeye çalışırsanız, açtığınız saatin garantisi bitmiş olur ve yetkili servis tarafından ihtiyaç duyduğunuz alanlarda destek göremeyebilirsiniz. Bu nedenle kol saatinizi bilen ellere teslim etmenin verdiği gönül rahatlığından vazgeçmemelisiniz.

Suya Dayanıklılık

Bir kol saatinin suya dayanıklı olması, asla su geçirmeyeceği anlamına gelmez. Bu farkın çok önemli bir belirleyici olduğunu bilmelisiniz. Bu sebeple kol saatinizin suya dayanıklılık adına önerilen derinliklerden sonra kullanmamaya ve suyla temasını minimum seviyeye çekmeniz önemlidir. Belirli bir basınç seviyesinden sonra kol saatinizin suya dayanıklılığı ortadan kalkacaktır. Bu durum saatin kısa süre içerisinde bozulmasına yol açabilir.

Günlük Saat Bakım Rutini

Kol saatinin temel bakımını yapmak için belirtilen süre çok sık olmasa bile, çizilme ve hasar görme sorunlarına karşı günlük olarak kendi imkânlarınızla yapacağınız temizlik ve bakım saati çok daha uzun süre boyunca sorunsuz kullanmanızı sağlayacaktır. Her gün saati kullandıktan sonra çıkarırken onu temiz ve yumuşak bir bez kullanarak silmek bakım aşamasında en doğru adımlardan biridir. Saat kordonunu ise kordon materyaline uygun şekilde temizlemek gerekir. Temizlik esnasında kullanacağınız bezin saatin camında çizik ve hasar oluşturmamasına özen göstermelisiniz. Saat yapısına zarar verebilecek ağartıcı ve kimyasal temizlik maddeleri saatinizden uzak tutmalısınız.

Doğru Muhafaza

Kol saatini çok daha uzun süreler boyunca ilk günkü güzelliği ile kullanmak istediğinizde, onu kullanırken özen gösterdiğiniz kadar saklama konusunda da dikkatli davranmanız önemlidir. Nem ve tozun yoğun olduğu ortamlarda kol saatini muhafaza etmek cihazın aksamına zarar verebilir. Özellikle akıllı saatlerde bu duruma çok daha fazla dikkat etmek gerekir. Tozlar saate yapışarak istenmeyen olumsuz durumlara yol açabilir. Bu sebeple temiz ve kuru bir ortamda, mümkün olabildiğince saatin orjinal kutusunda saklayarak saati daha verimli kullanmaya devam edebilirsiniz.  Her fırsatta saati takmak, özellikle kol hareketi ile çalışan saatlerin sizin enerjinize ihtiyaç duyarak verimliliğini korumasını sağlar.

Mekanik Saatlerde Kurma Rutini

Mekanik saatler diğer saat modelleri ile kıyaslandığında, çok daha hassas bir yapıya ve özel bir çalışma sistemine sahiptir. Bundan dolayı da kurma gerektirir. Bu sebeple saati belirli zaman aralıklarında kurmak, iyi bir şekilde çalışmaya devam etmesi konusunda yardımcı olur. Çok sıkı bir şekilde kurmak, aksamları zorlayacağı için saate zarar verebilir. Her gün aynı zamanlarda sarmaya ve saatten istenen direncin elde edildiğini fark ettiğinizde bırakmaya dikkat etmelisiniz.

Saatinizi Yetkili Servisinize Emanet Edin

Saat bakımı konusunda yapılan en önemli hatalardan biri yetkili servise ihtiyaç duymadan saate müdahale etmektir. İyi ellere teslim etmek ve güvenilir kişilerin saate düzenli olarak bakım yapması her zaman için çok daha güvenlidir. Yetkili servisinize güvenerek iletişime geçtikten sonra saat konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. Yetkili servis saat bakımının ne kadar süreceği, nelerin değişmesi gerektiği, neler yapmanız gerektiği gibi konularda tek tek bilgi verecektir. Verilen bilgiler size yeterli gelmediği takdirde saatinizi bahsi geçen yetkili servise bizzat emanet etmek daha doğru olacaktır. Sonrasında yetkili servis ile bakım sürecini yakından takip etmeyi unutmamalısınız. Bunun esas sebebi yetkili servisin saatin geçmişini net şekilde bilmesinden kaynaklı, çok daha iyi sonuçlar almanız konusunda size yardımcı olacak olmasıdır.

Her üründe olduğu gibi kol saatlerinde de rutin olarak bakım ve temizlik yapılmalıdır. Bu temizlik ve bakım sürecini atlamak, saatte biriken kir ve tozlardan dolayı ürünün bozulmasına neden olabilmektedir. Ayrıca saatin sürekli kolda takılı olması ve her ortama girmesi zamanla bakteri birikimine neden olabilir. Bakteri oluşumuna yatkın olan aktif kullanılan saatlerin düzenli şekilde günde birkaç kez olmak üzere dış temizliği mutlaka yapılmalıdır.

Saat Bakım ve Temizliği Daniel Klein Kapsamında

Kol saati denildiğinde, kaliteden ödün vermemek yüksek verimlilikte aynı ürünü uzun yıllar kullanmanızı sağlar. Uygun fiyatlı olduğu için satın alınan kol saatleri kısa süre içerisinde deforme olurken nakitten boş yere zarar etmenize neden olur. Bu sebeple her zaman nitelikli ve beklentilerinizi her anlamda karşılayan kol saatlerine rağbet etmelisiniz.

Daniel Klein bu anlamda aradığınız kol saatlerine üst düzey kalite standartlarında erişmenizi sağlayan nitelikli bir firmadır. Uzun yıllardır sektörde farklı kol saati tasarımlarıyla adından söz ettirmeyi başaran Daniel Klein için öncelikli olan daima müşteri memnuniyetini kazanmaktır. Sizin bir kol saatinden ne beklediğinizi çok iyi şekilde analiz eden firmamız çalışanları alanında uzman ve profesyonel çalışmalara imza atan saat ustalarıdır. Geniş ürün seçeneklerinin yer aldığı Daniel Klein web sitesinden kendi zevkinize uygun olarak tercih edebileceğiniz kol saatlerine göz atabilir ve tek tıkla kaliteye sahip olabilirsiniz. Özel günlerde sevdiklerinize unutulmaz bir hediye alternatifi olabilen Daniel Klein kol saatleri her ortamda parlamanız için sizlere sunulmaya devam ediyor.

Paylaş :