Quartz Saat Nedir? Nasıl Çalışır?

Quartz saat, bir diğer ismi pilli saat olarak bilinen ve sanayi devriminden sonra hayatımıza dâhil olan bir saat modelidir. Bu saatler mekanik saatin tam aksine, enerjisini pilden almaktadır. Okunuş olarak kuvars saat şeklinde göze çarpan bu saatlerin, çalışma prensibini hadi birlikte inceleyelim.

Daha önce belirttiğimiz üzere quartz saatler enerjisini mekanik saatin tam aksine pilden almaktadır. Yani bu ürünlerin çalışabilmesi için pil gücüne ihtiyacı vardır. Bu pille çalışan saatin içerisinde çok az miktarda elektrik akımı gerçekleşmektedir. Bu saatlerde saatin tüm işleyişi pil ve kuvars bağlıdır. Bu sebeple ismini kuvarstan aldığı söylenebilir.

Kullanıldığında çok şık bir görünüm kazandıran kuvars kol saatlerinin pilini değiştirmeden uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Quartz saatler diğer saat modellerine göre çok daha avantajlı bir kullanıma sahiptir. Çünkü diğer saat modellerinde bazen sadece yer çekimine bağlı olarak bile farklı zaman dilimini gösterilebilir. Ancak kuvars saatler her zaman çok daha dakik, kullanışlı ve dikkat çekicidir.

İç kısmında yer alan dakik, saniye ve saati sayan çark sistemine rağmen, akrep ve yelkovan temel bir saat unsura sahip olduğu halde, çarkların sağladığı hareketlilik küçük bir kuvars sayesinde kusursuz bir şekilde işlemeye devam eder. Bu nedenden yerçekimi gibi dış etkenler, saatte yanlış gösterime ya da sapmaya neden olmaz. Nerede olursanız olun, kuvars kol saatlerinde saat ve dakika doğrudur ve ileri geri hareket eder.

Kuvars Saatin Parçaları

Quartz saatin parçaları başlıca şu şekilde sıralanabilir;

  • Elektrik adımlı motor
  • Pil
  • Mikroçip
  • Kuvars kristal osilatörü
  • Diğer tüm parçalar ile mikroçipi birbirine bağlayan devre
  • Saat ayarlamayı sağlayan vida
  • Orta şaft kısmı
  • Dakika, saniye ve saat dişli bölümleri

Kuvars saatlerde dikkat çeken en önemli özellik, bu saat modellerinde saniye aralarının uzun olmasıdır. Saat çalıştığı sırada ibre hareketleri ve hatta çoğu zaman sesleri bile rahatlıkla duyulabilir.

Kuvars saatin içinde bulunan kuvars kristali, elektrik enerjisine maruz kaldığında, açığa çıkan titreşim ve kinetik enerji sonrasında, elektrik enerjisine dönüştürülmüş olur. Bu oluşan enerji sayesinde, öncesinde hesaplanmış olan sayma süresi, çip enerjisini düzenler ve adım motoruna devreder. Sonrasında tik tak dönme hareketi sağlanmış olur.

Mekanik ve otomatik olan saatlerde, ibre akıcı olmaktadır. Hatta yapmış oldukları bu harekete süpürme hareketi ismi verilmektedir. Kuvars saatlerin ibreleri ise tik tak şeklinde iler geri hareket eder. Kuvars saatlerin kullanım ömrü yaklaşık olarak 7 yıl civarıdır. Sonrasında bu saatlerin pilinin değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde özelliğini yitirmiş ve geri kalmalara hatta durmalara maruz kalabilirsiniz.

Kuvars saatlerin pille çalışan teknolojisi, kendi içinde 3 bölüme ayrılır. Bunlar pilli, güneş enerjili ve kinetik kuvars saatler şeklindedir. 3 teknolojinin çalışma prensibi de birbiriyle aynıdır. Bu saatler bir batarya sayesinde çalışmasını sürdürür.

Enerjisini pilden alan kuvars saatler, bu 3 teknoloji arasında en temel ve yaygın kullanıma sahip olanıdır. Bu modellerin şarj edilme özelliği bulunmadığından, belirli aralıklarla saatlerin pillerinin değiştirilmesi gerekir. Bununla birlikte güneş enerjisi ve kinetik kuvars ile çalışma prensibine sahip olan modeller şarj edilebilir özellikte olduğundan, kıyaslandığında çok daha uzun ömürlü oldukları söylenebilir.

Pille çalışan kuvars saatlerin çalışma prensibi, pilin elektrik devresinden kuvars kristaline elektrik enerjisi göndermesiyle başlar. Bu sayede kuvars kristali ileri geri sallanmaya başlar. Sonrasında meydana gelen titreşimlerden dolayı bir darbe üretilmiş olur. Bu darbeler yaklaşık saniyede 1 kez oluşmaktadır.

Kuvars saatlerin pili ne zaman biterse o zaman değiştirilebilir. Pilli bir mekanizmayla çalışan saatlerin batarya ömrü birkaç yılla sınırlıdır. Ancak bazı pillerin çok daha uzun ömürlü kullanılabildiği bir gerçektir. Pilin uzun ömürlü olmasını etkileyen en önemli faktör ilk olarak pilin kalitesi, sonrasında ise kol saatinizin ne kadar özelliğe sahip olduğu ile doğru orantılıdır.

Sadece zamanı gösteren, başka hiçbir özelliği olmayan kuvars saatlerin pil ömrü oldukça uzun olacaktır. Ancak çalar saat, takvim, kronometre gibi pek çok özelliği aynı anda bünyesinde barındıran saat modellerin pil ömrü de buna bağlı olarak çok daha az olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, saatin pilinin bittiğini fark ettiğiniz an hemen değiştirmektir. Biten pil dikkate alınmadığında, zamanla saatin içinde bulunan asit sızar ve saatin mekanizması zarar görebilir. Buda istenmeyen bir durumdur.

Her Zevke Uygun Kuvars Saat Modelleri Daniel Klien’de

Kol saati seçimi yapmak, stil sahibi olduğunuzun en önemli göstergesidir. Bundan dolayı kadın ve erkekler için günlük hayatta ve özel günlerde saat takmak çok önemlidir. Bu yüzden tercih edilen saatin kullanılan ortama uyum sağlayabilir olması, kullanıcılar için çok önemlidir.

Birbirinden farklı modellerde kol saatine sahip olmak günümüz şartlarında çok daha kolaydır. Ancak kaliteden ve uzun ömürlü kullanım konforundan vazgeçemeyenler, kol saatinde her zaman üst düzey kalite standartlarına önem vermiştir. Firma seçimi, bu kaliteye sahip olabilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır. Uygun fiyatlı olduğu için niteliksiz kol saatlerini satın almak kullandığınız ortamda beklediğiniz ilgiyi çekmenizin önüne geçerken, diğer yandan erkenden bozulduğunda nakitten zarar etmenize neden olacaktır.

Daniel Klein, bu anlamda aradığınız tüm kriterlerde kol saatlerine cazip fiyat aralıklarında sahip olabileceğiniz, aynı zamanda saatinizi uzun ömürlü kullanabileceğiniz son derece profesyonel bir firmadır. Uzun yıllardan beri saat tasarımlarıyla rakiplerini geride bırakmayı başarmış olan Daniel Klein için öncelikli olan daima kullanıcı memnuniyetini kazanmaktır. 

Bu yüzden kullanıcının bir saatten ne beklediğiniz en doğru şekilde tespit eden uzman ekibimiz, tasarımları bu bağlamda gerçekleştirmektedir. Girdiğiniz her ortama kullandığınız saat tasarımı ile dikkatleri üzerinize çekmek ve dayanıklı ürün deneyimini Daniel Klein güvencesinde yaşamak için sizde hemen şimdi web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daniel Klein, kol saati tasarımlarıyla öncü olmaya devam ediyor.

Paylaş :