Orijinal Saat Nasıl Anlaşılır?

Saat üreticilerinin her sezon yeni trendler tasarladığı kol saati modası, günümüzde lüks saatlerin bir imaj ve statü belirleyici unsur haline gelmesine sebep olmuş durumda. Öyle ki kol saatleri sadece zamanı takip etmekten ziyade stilin bir parçası olmuştur. Buda saat markalarının her geçen gün daha tarz ve otantik saat modellerini piyasaya sunulmasına neden olmuştur.

Aksesuar seçiminde kalitenin önemi, kol saatlerinde de geçerlidir. Nitelikli üretilmemiş kol saatleri şıklığınıza gölge düşürmekle kalmaz, cildinize zarar verebilecek boyutlara bile varabilir. Bu anlamda kolunuza taktığınız saatin orijinal olup olmadığını bilmenizde ve buna göre saat alışverişi yapmanızda fayda vardır. Ancak orijinal saat nasıl anlaşılır, sahtesi nasıl ayırt edilir hakkında bilgi sahibi değilseniz, güvenilir bir firmadan alışveriş yapmanız gerekir.

Kaliteye hayatının her alanında özen gösterenler ve satın aldığı ürünün dayanıklılık seviyesine önem verenler için kol saatlerinin orijinal olması çok önemlidir. Zaman zaman pek bilinmeyen bir firmadan kol saati aldığınızda, saatin sahte olduğunu ve bir sorun olduğunu hissedebilirsiniz. Hatta satın almak istediğiniz saat bilinen bir marka olsa bile, beklediğiniz kaliteli ürün performansını bulamıyorsanız yüksek olasılıkla saatiniz sahtedir. Bu gibi olumsuzluklarla karşılaşmamak için kol saatinizi satın almadan önce, gerçek anlamda orijinal bir ürün olduğundan emin olmanız gerekir.

Satıcı Güvenilirliği

Sahtecilik, özellikle kol saatlerinde son dönemde çok sık rastlanılan nahoş bir durumdur. Bu nedenle kol saati alırken satıcının gerçekten kalite ve orijinal ürünler sunduğundan emin olmalısınız. Bunun için satıcının web sitesini iyi bir şekilde analiz edebilir, ayrıca orijinallik garantisi talep edebilirsiniz. Çoğunlukla resmi ithalatçı yada distribütör olmayan firmalar, orijinal olmayan saatler satabilirler.

Fiyat Farkı

Orijinal bir saat almak için araştırma yaparken, beğendiğiniz tarzı değerinin çok altında bir fiyata görürseniz sahtecilik konusunda şüpheye düşebilirsiniz. Tabii kol saatini indirimli olarak güvenilir bir firma tarafından satışa sunuluyor ise, kampanya fiyatını kaçırmamanız gerekir. Ancak güven konusunda şüpheniz olan web sitelerinde, kol saatlerinin fiyatları ne kadar makul gelirse gelsin alışveriş yapmak risklidir.

İnternet sitelerinde iletişim numarasının bile yer almadığı, lüks denilebilecek saat markalarını değerinde düşük satıyor gibi duran pek çok firma bulunduğundan, alışveriş yapmadan önce satıcıyı analiz etmeniz ve gelişigüzel iletişim kurmanın imkansız olduğu web adreslerinden zinhar uzak durmanızda fayda vardır.

Kol Saatine Kulak Verin

Kol saati satın almadan önce, ürünü kulağınıza götürmek pek çok konuda fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Saatin içinde yer alan tıklamalar, orijinallik konusunda çok büyük bir göstergedir. Kaliteli parçalardan üretilen ve üst düzey bir işçilik kalitesine sahip olan bir kol saatinde kusursuz bir çalışma ahengi bulunur. 

Bu nedenle kol saatini elinize alıp arka kısmını kulağınıza götürdüğünüzde, saatten gelen tik-tok sesinin ve ritminin bir ahenk içinde olup olmamasını analiz ederek orijinalliğini anlayabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde kol saatinin kalitesini hemen anlayabilir ve güvenli kol saati alışverişini gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

Gözle Görülen Hatalar

Gerçek anlamda kol saati tasarımlarında kaliteye öncelik veren firmalar, birçok kalite standartlarından geçirildikten sonra saat modellerini satışa sunarlar. Bu sebeple saatin içinde yer alan herhangi bir çizik, kusur, ürünün renginin solmuş olması ya da boyasında görülen bir hata olması, sahte olduğunun en net göstergelerinden bir kaçıdır. Ayrıca saatinizin kayış kısmında yer alan klips tam anlamıyla oturmuyorsa veya kapandığında hareket içindeyse, kol saatinizi diğer saatlerle kıyasladığınızda beklediğiniz çalışma performansını göremiyorsanız büyük olasılıkla saatiniz sahtedir.

Hatalı Yazılar

Lüks ve bilinen markaların çalıştığı bu işi profesyonel yapan saat ustaları, özellikle el işçiliğinde kusursuz görünüme çok fazla önem verirler. Saatlerin içine yazdıkları yazı kısımlarında hassas gravür aletleri kullanan ustalar, hatalı yazılan bir gravür yazısını veya seri numarasını kesinlikle onaylamazlar. Bu sebeptendir ki kol saatinin içinde yazıların birbirine geçmesi, zor okunması ya da harflerin birbirinde karışması saatin orijinal olmadığının bir işaretidir.

Kol Saatinin Ağırlığı

Orijinal kol saatlerinin mekanizma bölümlerinde çok değerli metallerden üretilen pek çok küçük parçalar yer alır. Bu küçük metaller, çoğunlukla tasarım saatlerin göründüğünden bile daha ağır olmasına neden olur. Ancak orijinal olmayan kol saatlerinde bu tür metaller olmayacağından şaşırtıcı derecede hafif olmaları kaçınılmazdır. Bu durumda kol saatini satın almadan önce elinize alıp tartmak, kalite anlamında bir fikriniz olması için önemlidir.

Saat Kayışları

Lüks ve adından söz ettiren kaliteli markalar, genellikle saat kayışında yer alan toka kısımlarına damga basarlar. Kol saati satın alırken orijinallik beklentiniz bulunuyorsa, gözünüze kusurlu gelen kayış ve tokalara sahip saatlerden uzak durmanız gerekir.

Özel Tasarımlar

Satın almak istediğiniz kol saatleri, gerçek anlamda kaliteli bir markaya aitse, büyük olasılıkla tasarım olarak eşsizdir. Tasarımcılar genelde emek verdikleri kol saatlerinin benzersiz olduğunu belli etmek adına saate bir imza niteliğinde küçük detaylar bırakırlar. Çok kaliteli kol saati tasarımlarında, bu benzeri olmayan detaylar hemen fark edilir ve her modelde kendini göstererek dikkat çeker. 

Beğendiğiniz kol saati modelinde tasarımcıya ait detayları yakalamak için kol saatini uzun uzun araştırmanız ve incelemeniz gerekir. Eğer saatte bu detayları görebilirseniz, orijinalliği konusunda tüm şüpheleri ortadan kaldırmış olursunuz.

Seri Numarası

Orijinal bir kol saatinin üzerinde bulunan seri numarası ve kutusunun üstünde yer alan aynıdır. Bununla beraber kol saati satın aldığınızda, seri numarasını üretici firma tarafından teyit ettirmek ve saatinizin garanti belgesinin eksiksiz olduğundan emin olmanız en önemli unsurlar arasında yer alır. Ayrıca garanti belgesinde, saat firmasının kaşesi ve markanın imzası mutlaka yer almalıdır.

Kol Saatinin Rengi

Orijinal olan bir kol saatinin kayışı ve kasası çok parlaktır ve canlı renkler hâkimdir. Saatin boyasının kaliteli durması ve metalik tonların dikkat çekici parlaklığa sahip olması ürünün orijinal olduğunu gösterir. Çizik ve soluk tonlarda bir kol saatinin sahte olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Orijinal Saat Seçenekleri Daniel Klein’de

Orijinal kol saatleri ve özel tasarımlar için güvenilir firmalardan şaşmamak çok önemlidir. Daniel Klein, bu anlamda beklediğiniz orijinal ürün seçeneklerini ve en şık kol saati tasarımlarını sizlere sunan profesyonel bir firmadır. Uzun yıllardan beri üst düzey kaliteli aksesuar ve kol saatleriyle başarısını kanıtlamış olan Daniel Klein, nitelik ve estetik güzelliğin buluştuğu tek adrestir. 

Paylaş :