Kol Saati Pili Nasıl Değiştirilir? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İşlevsel özellikleri ve şık tasarımlarıyla kol saatleri, en sevilen aksesuarlar arasında bulunuyor. Kol saatlerinin büyük bir kısmı pilli mekanizma ile çalışır. Bu noktada kullanıcılar için kol saati pili nasıl değiştirilir, sorusu önem kazanıyor. Kol saatinizin pilini evde kolay şekilde değiştirmeniz mümkün. Sizin için hazırladığımız pil değiştirme yönergelerini dikkatli şekilde izleyerek saatinizin pilini değiştirebilirsiniz. 

İlk olarak saati kolunuzdan çıkarın ve ters çevirin

Piller, saatin arka kapağının altında bulunur. Bu yüzden ilk önce kordonu açıp saati kolunuzdan çıkarın. Daha sonra saati tersine çevirip arka kapağını açmanız gerekiyor. Saat kapağı vidalı, çentikli ya da dönel sistemli olabilir. Bu aşamada saatinizin kapağını açmak için en doğru aleti bulmanız önemli. İşlemleri yaptığınız sırada pudrasız eldiven giyerek parmak izi, leke ve toz oluşumlarının önüne geçebilirsiniz. 

Saatin arkasını açıp pili yerinde tutan klipsi çıkarın

 

Saatin pili çoğunlukla ortada bulunur. Pilin üzerinde veya yan tarafında, onun sabit bir biçimde yerinde kalmasını sağlayan bir klips bulunur. Saatin pilini çıkarmak için yuvada bulunan klipsi kenara çekmeli veya çıkarmalısınız. Bu aşamada saatin mekanizmasını daha rahat görebilmek adına büyüteç kullanabilirsiniz. 

Çıkardığınız pilin konumuna dikkat edin ve yeni pili takın

 

Pili çıkarırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta pilin +/- yönüne dikkat etmek. Pilin hangi tarafının üstte olduğuna bakmazsanız yeni taktığınız pil çalışmaz. Yeni takacağınız pil, saatte bulunan pil ile aynı türde olmalı. Örneğin saatinizde solar pil kullanılmışsa siz de mutlaka solar pil takmalısınız.

Yeni aldığınız dolu pili yuvasına doğru şekilde yerleştirin. Bunu yaparken yuvaya zarar vermemek için plastik cımbız kullanabilirsiniz. Aksi hâlde saatinize zarar vermeniz çok muhtemel.

Son olarak saatin çalışıp çalışmadığını kontrol edin

 

Yeni pilinizi dikkatli şekilde yerleştirdikten sonra saatin çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Bu aşamayı atlayıp direkt kapağı monte etmeye başlarsanız tüm bu işlemleri baştan yapmak zorunda kalabilirsiniz. Saatinizin çalıştığına emin olduktan sonra klipsi veya kapağı söktüğünüz şekilde dikkatlice tekrar takabilirsiniz.

Kapağı düzgün şekilde kapattığınızdan emin olmalısınız. Kapağın doğru şekilde kapanmaması saatin su alması gibi istenmeyen durumların yaşanmasına neden olabilir. Bu aşamada ihtiyaç duyuyorsanız kordon temizliği ve bakım işlemlerini de yapmak size kolaylık sağlar. 

Daniel Klein'ın kadın, erkek, ve çocuk saatlerinde yer alan modellerle şıklığınızı tamamlayabilirsiniz. Size hitap eden en uygun kol saatini bulmak için Daniel Klein'ın farklı koleksiyonlarını inceleyebilirsiniz.

Paylaş :