Erkek ve Kadınlar İçin Saat Kullanımı: Saat Hangi Kola Takılır?

Erkek ve kadınlar için saat kullanımı, kol saatinin hangi kola takılması gerektiğinin cevabı herkese göre farklılık gösterdiğinden tercihler doğrultusunda ilerler. Kol saati, sadece zamanı kontrol etmekten öte stil tamamlayıcı bir aksesuardır. Bu yüzden hangi kola takılması gerektiği konusunda farklı görüşler mevcuttur.

Özellikle solak ve sağlak kişilerin genel olarak kol saatini taktıkları kol değişiklik gösterir. Kol saatinin ilk üretildiği dönemlerde, cep saati ve köstekli kol saatleri çok sıklıkla kullanılırdı. Ancak kullanımın zor olması saatin kollara taşınmasına neden oldu. Bu dönemde kol saati kullanımı sol kola takılır şekilde piyasaya çıktı. Bunun en önemli sebebi eskiden daha çok ordu mensuplarının kol saati kullanmasından kaynaklı, askerlerin sağ elle silah kullanmasıdır.

Silah kullanımına engel olmaması adına kol saatleri sol kola takılması doğru olarak bilinen bir aksesuardı. Geçmişten günümüze gelene kadar saat hangi kola takılır dendiğinde, çoğunluk sol kola takılır diye cevap vermektedir. Bundan dolayı saat tasarımcıları da ürettikleri kol saatlerini sol kola takılacak şekilde tasarlanmaktadır.

Kol Saati Hangi Kola Takılır?

Genel olarak kol saati modellerinde, tepe düğmesi 3 rakamının yakınlarında ya da yan bölümünde yer almaktadır. Bunun sebebi sağ elle saatin çok daha rahat düzeltilebilmesi ve ayar yapılabilmesi içindir.

Ancak günümüzde modanın ve saat stilinin değişkenlik göstermesi, pek çok saat üreticisinin sol kolunu aktif kullananlar için özel saatler tasarlanmasına sebep olmuştur. Saat ayarlama düğmesi, sol koluna saat takmak isteyenler için 9 rakamının yakınına konumlandırılmıştır. Baskın olarak sol kolunu kullananlar için bu modele sahip kol saatleri çok büyük kullanım konforu sunar.

Erkek kol saati ve kadın kol saati modellerinde saatin hangi kola takılması gerektiği konusundan fikir ayrılıkları yaşanmaktadır. Kol saati kola takılır diye kanıksanmış bir düşünce olsa bile kişisel anlamda baskın el hangisi ise kol saatini o kola takmak kullanım konforu bakımından gereklidir.

Kadınlar ve erkekler bileklik ve kol saati söz konusu olduğunda birbirinden farklı kollara yönelebilmektedir.

Kadın kol saati modelleri, diğer bileklik vb. aksesuarlarla uyumlu durduğundan, kadınlar kol saatlerini sağ kola takılabilmektedir. Ayrıca bir kol saatinden önceliğiniz olması gereken, saatin verimli kullanılabilmesidir. Baskın olmayan ve günlük hayatta aktif kullanılmayan kola kol saati takmak, kullanırken verimliliği kısıtlanacaktır.

Kol saati hangi kola takılır diye sorulduğunda, buna erkek ve kadınlar için ayrı ayrı cevap vermek mümkündür. Erkekler, aksesuar olarak kol saatini kadınlara bakıldığında çok daha fazla tercih ederler. Bunun sebebi gerek günlük yaşantıda gerekse iş hayatında kol saatinin erkeklerin hayatını kolaylaştırırken, diğer yandan çok şık bir görüntü oluşturmasıdır.

Kol saatinin geçmişten günümüze gelene kadar tarihine bakıldığında, ilk olarak erkekler için tasarlanan bir aksesuar olduğu görülmektedir. Ayrıca eskiden cep ve kolda kullanılan erkek saatleri, bir statü belirleyicisi olarak nitelendirildi. Geçmişten gelen bu alışkanlıktan dolayı erkekler saati sol kollarına takarlar. İş hayatına ve günlük yaşama bakıldığında, sağ elle aktif iş yapabilmek adına erkeklerde saatin sol kola takılması çok daha işlevsel olacaktır. Ancak tam tersi kol saatini sağ koluna takmayı seven erkeklerde mevcuttur.

Kişiler solak olduğunda, kol saatini sağ koluna takmak istemesi çok doğaldır. Genellikle hangi kol aktif kullanıyorsa, kol saatinin diğer kola takılması uygun olacaktır.

Kadın kol saatlerinde pek çok farklı tasarım ve kol saati çeşidi bulunur. Günlük hayatta ve özel günlerde kol saati takmak kadınlar için çok önemlidir.  Kadın kol saati seçerken, günlük hayatta yazı yazarken, temizlik yaparken veya rutin işlerle uğraşırken sağ elinizi kullanıyorsanız sol kolunuza takmak bir avantaj olacaktır. Bu sayede günlük işlerinizin sekteye uğramasının önüne geçerken, kol saatiniz zarar görmemiş olacaktır.

Ancak eğer kadınlarda solak durumu söz konusu ise kol saatinin sağ kola takılması daha uygun olacaktır. Kol saatini kadınlarında yaygın şekilde kullanmaya başladığı dönemlerde, sağ kollarına takarlardı. Ancak erkeklerin çoğunlukla sol kala taktığının görülmesi, kadınlarında zaman içerisinde kol saatlerini sol kola takmaya başlamasına neden olmuştur.

Genellikle kafalarda soru işareti bırakan saat hangi kola takılır sorusu, kadınlar için de erkekler içinde standarttır. Özetle kol saati sol kola takılır. Ancak bu kişinin sağlak olması durumunda geçerlidir. Kişisel anlamda tercihler farklılıklar doğurabilir.

Birbirinden Şık Kol Saati Modelleri Daniel Klein Farkıyla

Kol saati, birbirinden farklı tasarımlarla her ortamda dikkat çekebileceğiniz şık bir aksesuardır. Ancak kol saatiniz ile stilinizi yansıtmak için nitelikli bir firmaya yönelmekte fayda vardır. Daniel Klein, bu anlamda kaliteli saat modellerini kullanıcıya sunan profesyonel bir firmadır.

Geniş kol saati seçeneklerinin yer aldığı Daniel Klein web sitesinde kendi tarzınıza uygun saat modeline tek tıkla sahip olabilirsiniz. Hem şık hem bütçeye uygun kol saati modelleri sayesinde girdiğiniz her ortamda stilinizle fark yaratabilirsiniz. Daniel Klein, tarzınızı kolunuza taşır.

Paylaş :