Bileğinize En Uygun Saat Seçimi Nasıl Yapılmalı? Bilek Ölçüsüne Göre Saat Seçimi

Saat seçimi yaparken stilinize uygun ve sizi en iyi şekilde yansıtacak ürünü seçmek en doğal hakkınız. Ancak bu seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir şey daha var: Seçtiğiniz saatin bileğinize uygun olup olmadığı! Vücut yapısı gereği herkesin bilek ölçüsü ve kemik yapısı farklı. Dolayısıyla her saat sizin bileğinize uygun olmayabilir veya model olarak beğendiğiniz saatler bileğinizde çok farklı görünebilir. Bilek ölçünüze göre saat seçimi yapma konusunda nelere dikkat edeceğinizi bilmiyorsanız gelin, detaylara birlikte bakalım.

İşe Bilek Kalınlığınızı Ölçmekle Başlayın

Kalın veya ince bilekli olmanız, seçtiğiniz saatin duruşunu önemli ölçüde değiştirebilir. Bu nedenle saat seçmeden önce bileğinizin kalınlığını ölçmeniz ve o ölçülere uygun bir seçim yapmanız gerekir. Örneğin, bilek ölçünüz 12-13 cm'den küçükse çapı 36-40 mm boyutlarında olan saatleri tercih edebilirsiniz. 18 cm'den geniş bir bileğe sahipseniz çapı 41-45 mm boyutlarındaki saatler sizin için ideal. 

Saatin Kasa Çapına Dikkat

Tercih edeceğiniz saatin kasa çapı ve kasa derinliği, bileğinizdeki duruşu hakkında önemli ipuçları verir. Bu ölçüler olması gerekenden fazlaysa saat kaba görünebilir ve göze hoş gelmeyebilir. Bilek kalınlığına göre değişiklik gösterse genel olarak erkeklerin 46 mm'den, kadınların 38 mm'den büyük çaplı saatleri tercih etmemesi gerekir.

Kordon Genişliği Önemli

Kordon seçimi stiliniz için oldukça önemli bir ipucu vereceğinden bu tercihi de dikkatli şekilde yapmanız gerekir. Altın oranı bulabilmek için kordon genişliğinin saatin çapının yarısı kadar veya yarısından daha küçük olması önerilir. Şık ve zarif bir görünüm isterseniz ince kordonları tercih edebilirsiniz. Kalın bileklere sahipseniz kordon genişliği fazla ve kasa çapı nispeten geniş olan saatler sizin için daha uygun olabilir.

Peki, Hangi Kordon Malzemesini Seçmeli?

Söz konusu malzeme seçimine gelince kararı stilinizi göz önünde bulundurarak vermelisiniz! Yine de deri kordonların ince bileklere daha çok yakıştığını, metal kordonların kalın bilekliler için daha uygun bir seçenek olduğunu bilmelisiniz. Siz de kolunuza en uygun saat kordonunu seçerek tarzınızı gözler önüne serebilirsiniz.

Daniel Klein saatleri arasında tüm bilek ölçülerine uygun modelleri bulabilir, seçiminizi stilinize göre yapabilirsiniz. Küçük ayrıntılarla büyük farklar yaratmak istiyorsanız saatleri hemen incelemeye başlayın.

Paylaş :